500 Miles High

Dennis Irwin (1951-2008), rodák z Birminghamu v Alabame, bol významný americký hudobník známy hlavne zo spolupráce s gitaristom Johnom Scofieldom alebo saxofonistom Joe Lovanom. Začínal ako altsaxofonista v orchestri na strednej škole, čoskoro však začal hrať na kontrabas v Two O’Clock Lab Band na North Texas State University. Po angažmáne s klaviristom Red Garlandom v Dallase sa presťahoval v roku 1974 do New Yorku. K jeho hudobnému formovaniu prispel hlavne angažmán v ikonickej kapele Art Blakey & The Jazz Messengers v rokoch 1977-81. Po odchode od Blakeyho bol až do smrti členom bigbandu Village Vanguard Orchestra (bývalý Mel Lewis-Thad Jones Big Band).
Okrem spolupráce so špičkovými inštrumentalistami ako Chet Baker, Stan Getz, Horace Silver, Johnny Griffin alebo Mel Lewis, sa stal vyhľadávaným sidemanom pre vokalistov. Oženil sa s dcérou známeho speváka Jona Hendricksa, Ariou Hendricks. Jeho syn, Michael Irwin žije v New Yorku a je trubkár.
V newyorskej hudobnej komunite bol veľmi obľúbený. Ukázalo sa to najmä vtedy, keď ochorel na rakovinu pečene. Keďže nemal zaplatené zdravotné poistenie, hudobníci ako Wynton Marsalis, Tony Bennett, Jon Hendricks, Joe Lovano, Bill Frisell, John Scofield usporiadali 10.marca 2008 benefičný koncert, ktorého výťažok mal ísť na zaplatenie liečby. Dennis Irwin však presne v ten istý deň zomrel.
Dennis Irwin bol kontrabasista s hutným tónom a drivom. Ako zdroje inšpirácie často uvádzal basistov ako Ali Jackson, Sr. alebo Eddie Jones. Pre jeho sprievodnú hru je typická rytmická precíznosť a spoľahlivý timing. V basových linkách sa často vyhýba použitiu základných tónov akordov na ťažkej dobe. Aj keď bol po technickej stránke na vysokej úrovni, ťažiskom jeho hry bolo viac sprievodné vedenie basu než sólová hra. Jeho hudobné majstrovstvo je zachytené na viac ako 500 albumoch.